Opis

17 maja 2018

Planeta pozasłoneczna WASP-12 b zaliczana jest do gazowych olbrzymów, czyli globów podobnych do Jowisza czy Saturna. Znajduje się jednak zaskakująco blisko swojej macierzystej gwiazdy, bo w odległości 17 razy mniejszej niż Merkury od Słońca. To powoduje, że na planecie panuje temperatura rzędu 2000°C.
Obserwacje wskazują, że planeta przez cały czas zbliża się jeszcze bardziej do gwiazdy – jej orbita zacieśnia się o 600 m rocznie. Czy w końcu WASP-12 b spadnie na swoje słońce? O egzoplanetach opowie Dr Gracjan Maciejewski z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rys. NASA/ESA/G. Bacon

Dr Gracjan Maciejewski jest astronomem. Pracuje w Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesują go tranzytujące egzoplanety, w szczególności chronometraż gorących gazowych planet-olbrzymów. W swojej pracy korzysta z sieci teleskopów ulokowanych w całej Europie – od Bułgarii po Wyspy Kanaryjskie. Jest autorem lub współautorem ponad 80 artykułów i doniesień naukowych, opublikowanych w międzynarodowych czasopismach naukowych.
Przeczytaj wywiad z dr. Gracjanem Maciejewskim >