Centrum Nauki Kopernik English version

O nasPrzykryte kopułą o średnicy 16 metrów planetarium pozwala przenieść się do najodleglejszych zakątków kosmosu, w głąb wulkanu oraz cofnąć do początków życia na Ziemi. Dzięki zastosowanym tu nowoczesnym technologiom multimedialnym uczestnicy seansów odnoszą wrażenie zanurzenia się w obserwowanych, na co dzień niedostępnych światach. Zwierzęta zamieszkujące oceaniczne głębiny, niewidzialne gołym okiem mikroorganizmy, stworzenia sprzed milionów lat nagle będą na wyciągnięcie ręki.

Niektórzy, kładąc się na fotelach Nieba Kopernika oczekują, że kopuła nad nimi otworzy się i będzie można obserwować nad głowami prawdziwe niebo. Całe szczęście, że to nieprawda! To bowiem, co można nocą zobaczyć nad CNK, to astronomiczna mizeria. Gwiazdy w mieście giną w świetle ulicznych latarni, neonów i reflektorach aut. Planetarium oferuje coś o wiele lepszego.

JAK TO DZIAŁA?

Sercem planetarium jest gwiazdowy projektor Megastar wykonany przez japońską firmę Ohira Tech specjalnie na zamówienie CNK. Wyświetla 20 mln gwiazd i jest jednym z najnowocześniejszych rzutników tego typu na świecie. Dzięki 32. obiektywom, w które jest wyposażony pokazuje gwiazdy wyjątkowo wiernie. W każdym obiektywie znajduje się płytka z obrazem odpowiedniego fragmentu nieba. Ponadto znajduje się tu zestaw czterech rzutników cyfrowych. Do pokazów można także wykorzystać system laserów RGB o mocy 1,5 W każdy.

Ten nowoczesny system projekcyjny pozwala na niezwykle wierne odwzorowanie nocnego nieba takiego, jakie można dziś zobaczyć tylko z  najciemniejszych miejsc na Ziemi. Dzięki gigantycznej bazie danych o obiektach astronomicznych, ich położeniach i własnościach możliwe jest również podróżowanie po Układzie Słonecznym, oglądanie z bliska pojazdów kosmicznych, planet i ich księżyców, a także wycieczki do innych gwiazd i ich układów planetarnych.

Całość uzupełnia sześć głośników o wielkiej mocy i dodatkowy tzw. głośnik w zenicie, czyli na środku kopuły, nad głowami widzów. Wszystkie te urządzenia tworzą tzw. hybrydowy system projekcyjny Digital Sky, w który Niebo Kopernika wyposażyła firma Sky-Skan Europe.

Wychodząc z sali projekcyjnej po prawej stronie można zobaczyć serwerownię z 10 jednostkami obliczeniowymi, które na bieżąco generują wyświetlany obraz. Tak duża moc obliczeniowa jest niezbędna, aby otrzymywany w wysokiej rozdzielczości obraz był płynny.

PlanetariumGodziny otwarcia planetarium

  • Wtorek - Środa 8:30 - 19:00
  • Czwartek 8:30 - 20:00
  • Piątek 8:30 - 21:30
  • Sobota 10:30 - 20:30
  • Niedziela 10:30 - 19:30
  • PoniedziałekPlanetarium nieczynne

Organizatorzy:

  • Miasto Stołeczne Warszawa
  • Ministetrstwo Edukacji Narodowej
  • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego