Opis

2 listopada 2018

Muzykę Hani Rani można określić gatunkiem modern classic, który wyraża się poprzez nowe podejście do klasycznie znanych formuł muzycznych oraz zastosowań akustycznego instrumentarium.

Kompozycje na fortepian solo zrodziły się z fascynacji artystki tym instrumentem oraz chęci zinterpretowania na własny sposób jego możliwości dźwiękowych i harmonicznych. Tak powstał cykl utworów, o zróżnicowanym charakterze i brzmieniu. Artystka próbuje zobrazować swobodną przestrzeń i czas, nawiązując do miejsc specjalnie istotnych dla jej sposobu rozumienia muzyki: Bieszczad i Islandii.

Program:

1. Eden
2. Warszawa
3. Luka
4. Glass
5. Rurka z kremem
6. Simple words
7. Sun
8. Waltz
9. Esja
10. Hawaii Oslo

Hanna Raniszewska (Hania Rani) – pianistka, kompozytorka, wokalistka. Laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Występowała w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim w Warszawie, ale również na festiwalach Opener, SoundEdit, Slot Art, Enea Spring Break czy Eurosonic. Gościła tez na koncertach i festiwalach w Niemczech, Austrii, Finlandii, Szwecji, Islandii, Holandii, Włoszech, na Węgrzech i Litwie. Do jej najświeższych osiągnięć należy wyróżnienie specjalne na Międzynarodowym Festiwalu „Transatlantyk” w Łodzi oraz zwycięstwo w konkursie Firestone Headliners of Tomorrow.
Od 6 lat tworzy autorską muzykę, której owocem są projekty mające na celu przekroczenie granic podziału na gatunki i style np. nowe aranżacje pieśni John'a Dowland'a na kwintet smyczkowy i solistów, eksperyment muzyczno-akustyczny „Preludium i Fuga na 3 akustyki”, muzyka do filmów i spektakli teatralnych. Od 2012 współtworzy duet z wiolonczelistką Dobrawą Czocher. Owocem tej współpracy jest album „biała flaga” wydany we wrześniu 2015 roku. Na rok 2019 artystka planuje wydanie pierwszej, w pełni autorskiej płyty, nagranej w Reykjaviku, a wcześniej w październiku debiutanckiego materiału zespołu „tęskno”, który współtworzy razem z wokalistką Joanną Longić. Pianistka zajmuje się również animacją kultury – jest organizatorką pierwszej edycji Piano Day w Warszawie, inicjatorką cyklu koncertów na warszawskim osiedlu Jazdów - Muzyka w Pracowni oraz opiekuje się programem muzycznym wydarzeń grupy twórczej – Terytoria Kultury. Sercem w Bieszczadach, duszą w Islandii, jedną nogą w Warszawie, drugą w Berlinie.

http://haniarani.com
https://soundcloud.com/haniarani
https://www.facebook.com/haniaraniofficial
https://www.youtube.com/hannaranna
https://www.instagram.com/haniarani