Opis

23 lutego 2018

Projekt „Folk Odyssey” to świeże spojrzenie na muzykę ludową, w którym mieszają się brzmienia z pogranicza jazzu, muzyki elektronicznej i klasycznej. Melodie tradycyjne z różnych regionów Polski zostaną poddane reinterpretacji z  poszanowaniem ich pierwowzoru. Folklor w swojej prostocie zawiera bardzo duży ładunek emocjonalny, który artystki chciałyby przekazać słuchaczom, składając niejako hołd naszej tradycji muzycznej. Podczas koncertu będzie można usłyszeć znane pieśni ludowe: m.in. „Uwoż mamo”, „Zachodzi słoneczko” czy „Oj, chmielu, chmielu”, a także mniej spopularyzowane, takie jak „Od Sieradza płynie rzeka”. Tematy przewodnie melodii staną się inspiracją do improwizacji instrumentalno-wokalnych. Koncert „Folk Oddysey” nie jest pierwszym zwrotem w kierunku folkloru, na jaki zdecydowały się Martyna Sojka i Maja Lenar. Od kiedy poznały się na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym często wspólnie wykonywały pieśni ludowe oraz improwizacje bazujące na folklorze i poszukiwały formy, która najpełniej wydobędzie piękno z tego gatunku.

W programie:

Uwoż mamo
Zachodzi słoneczko
Pociez chłopcy
Róży kwiat
Dwa serduszka
W polu lipeńka
Od Sieradza płynie rzeka
Oj Chmielu Chmielu
Ludowizna (Jaśko, luby mój)

 

Martyna Sojka – muzyk, pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Muzyka jest największą pasją jej życia. Pochodzi z rodziny o głębokich korzeniach muzycznych, a w swoim zawodowym życiu uwielbia wyzwania. Prowadzi zajęcia umuzykalniające dla dzieci, jest nauczycielem dzieci niewidomych w Szkole Muzycznej I stopnia w Laskach. Jako współpracownik Polskiego Radia tworzy audycje muzyczną „Rytmika” w Polskim Radiu Dzieciom. Laureatka programu „Szansa na sukces” w odcinku z Ewą Farną, finalistka XVII Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” oraz VII Festiwalu pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie” w Bydgoszczy.

Maja Lenar – pianistka, improwizatorka, pedagog. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Pasję nauczania realizuje prowadząc zajęcia z kształcenia słuchu i rytmiki w Szkole Muzycznej I stopnia "Presto". Współzałożycielka i pianistka zespołu „Banda de Chicas” oraz „Chili Band”. Wstępuje gościnnie z Anią Karwan, Elą Stasiuk czy Martyną Sojką. Można ją również usłyszeć w spektaklach „Klubu Komediowego”, gdzie występuje jako improwizatorka i akompaniatorka („Wieczór muzycznych krótkich gier”, „Fabularny przewodnik po mieliźnie trzeciego aktu”).