„Zdjęcia satelitarne Ziemi” — zapraszamy na spotkanie 11 maja 2017

„Prosto z nieba” to niezwykłe, multimedialne pokazy w planetarium, połączone z rozmowami z wybitnymi specjalistami. Podczas spotkań dowiesz się więcej o najnowszych osiągnięciach nauki, badaniach kosmosu i gwiezdnych ciekawostkach. Spotkaniom towarzyszyć będą niezwykłe wycieczki po odległych galaktykach, a Ty będziesz mógł bezpośrednio i w przystępny sposób podyskutować z prawdziwymi naukowcami.

Pierwsze zdjęcia satelitarne Ziemi były analizowane wyłącznie metodami wizualnymi. Końcowy wynik opracowania był całkowicie uzależniony od doświadczenia osoby interpretującej fotografie. Obecnie obrazy powierzchni naszej planety rejestrowane są przez dziesiątki urządzeń zainstalowanych na pokładach satelitów. Olbrzymie ilości danych, których dostarczają, mogą być efektywnie przetwarzane tylko z zastosowaniem metod automatycznych. Porozmawiamy zarówno o podstawowych zagadnieniach związanych z obserwacjami Ziemi, jak i metodach pozyskiwania informacji na podstawie danych obrazowych.
Spotkanie z dr hab. inż. Stanisławem Lewińskim, prof. CBK PAN.

Zdjęcie obok: Okolice siedziby Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych sfotografowane przez satelitę Sentinel-2A, źródło: ESA

Więcej o cykl spotkań z naukowcami w planetarium >>