Zaćmienie Księżyca – zobacz z nami 21 stycznia

Jesteś rannym ptaszkiem? Nie? Ten jeden, jedyny raz warto nim zostać i zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca! Będzie ono miało miejsce o świcie 21 stycznia.

Zapraszamy na dach Centrum Nauki Kopernik, skąd będziemy prowadzić wspólne obserwacje z ekspertami z planetarium. Choć zaćmienie doskonale widać gołym okiem, dla bardziej wnikliwych przygotujemy teleskopy. Startujemy o godz. 5.00!

W poniedziałek nad ranem, tuż przed wschodem Słońca, znajdujący się w pełni Księżyc skryje się w cieniu Ziemi. Najważniejsza faza zaćmienia – tzw. zaćmienie całkowite – potrwa ponad godzinę. Rozpocznie się o godz. 5.41, a zakończy o 6.43. Zjawisko będzie miało miejsce dość nisko nad horyzontem, przy zachodzie Księżyca. Do obserwacji najlepiej więc wybrać miejsce usytuowane wysoko lub takie, z którego mamy dobry widok na zachód.

Tej samej nocy warto spojrzeć na Księżyc także wcześniej. Będzie on wtedy Superksiężycem – o 15% jaśniejszym i o 7% bliższym Ziemi niż zwykle! To wynik przejścia przez perygeum, podczas którego Srebrny Glob znajduje się najbliżej Ziemi na swej orbicie. Warto rozpocząć tydzień wcześnie rano – będzie na co popatrzeć!

Aktualne informacje o obserwacjach w Koperniku będą podawane na stronie Facebook planetarium i grupie obserwacyjnej.