Opis

5 października 2017

Dr Christopher Kyba pracuje w niemieckim Centrum Badań Geofizycznych (GFZ). Jest także naukowcem wizytującym w Instytucie Leibniza ds. Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego. Zajmuje się problemem zanieczyszczenia nocnego nieba światłem i jego wpływem na organizmy żywe. Stałym wątkiem jego kariery naukowej jest obrazowanie przy bardzo niskim natężeniu światła. Pracował jako fizyk cząstek elementarnych w Obserwatorium Neutrinowym w Sudbury w Australii, a także odbył staż podoktorski z radiologii na Uniwersytecie w Pensylwanii.

Podczas prezentacji będzie można posłuchać o ekologicznym wpływie sztucznego światła w nocy nie tylko na samopoczucie astronomów. Dr Christopher Kyba posłuży się badaniami ilościowymi dotyczącymi zanieczyszczenia światłem miast. Badania nad zanieczyszczeniem światłem osiągnęły punkt zwrotny na początku obecnego stulecia. Podczas gdy wcześniejsze prace koncentrowały się głównie na tym, że z powodu sztucznego oświetlenia widać coraz mniej gwiazd, postępy w chronobiologii ujawniały wpływ nawet niskich poziomów światła w nocy na wiele organizmów. Od tamtej pory znacznie wzrosła intensywność badań, także nad ekologicznym i zdrowotnym wpływem tego zjawiska.

Dowiemy się także, w jaki sposób nauka obywatelska przyczynia się do szczegółowego śledzenia zmian zanieczyszczenia światłem w skali świata. Nie trzeba być bowiem naukowcem, by mieć swój wkład w badania nad zmianami stopnia zaciemnienia nieba. Dziś każdy może włączyć się w te badania, przesyłając dane za pomocą aplikacji, o której również opowie nasz gość.

Wykład będzie prowadzony w języku angielskim, ale zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

Przeczytaj wywiad z dr Christopherem Kybą >

Zdjęcie powyżej: Earth Science and Remote Sensing Unit, NASA Johnson Space Center