Opis

8 czerwca 2017

Światowid to przykład jednego, z kilku satelitów obecnie projektowanych i produkowanych, w całości w Polsce przez firmę komercyjną. Jego główne zadanie to obserwacja Ziemi za pomocą kamery monochromatycznej. Dodatkowo będzie mógł udostępniać dane z urządzeń pomiarowych na temat przestrzeni kosmicznej.

Dotychczas w kosmos poleciały trzy polskie satelity. Najpierw wystartował PW-SAT, zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN, a potem satelity Lem i Heweliusz zbudowane przez Centrum Badań Kosmicznych. Polskie firmy sektora kosmicznego budowały dotychczas elementy satelitów, ale firma SatRevolution S.A. postawiła sobie za cel budowę od podstaw całego satelity i wykorzystanie go przy obserwacjach Ziemi do celów komercyjnych.

Czy jest to realny pomysł? Jakie warunki muszą być spełnione, by dostać zgodę na start takiego satelity? Co mógłby zbadać i kto mógłby korzystać z usług budowy takich satelitów? Czy Światowid zmieni coś w polskim przemyśle kosmicznym i co ma z tym wspólnego technologia druku 3D? Na te i wiele innych pytania odpowie inż. Marta Melania Tuszczewska – specjalistka ds. inżynierii kosmicznej w SatRevolution S.A.

Zdjęcie powyżej: SatRevolution S.A.
 

Marta Melania Tuszczewska – absolwentka Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Pracuje na stanowisku specjalisty działu inżynierii kosmicznej – inżyniera elektronika w firmie SatRevolution S.A. Zajmuje się projektowaniem układów elektronicznych oraz programowaniem mikroprocesorów przeznaczonych dla aplikacji kosmicznych. Jest współautorką obwodów elektronicznych wykorzystywanych w satelicie Światowid. Fascynatka kosmosu oraz nowych technologii.