Opis

12 kwietnia 2018

Pod koniec 2017 r. społeczność astronomów, a potem światowe media obiegła wiadomość o odkryciu niezwykłego międzygwiazdowego przybysza. 19 października 2017 r. teleskop Pan-STARRS-1 wykrył słaby obiekt wędrujący po niebie, który początkowo wzięto za kometę, jednak wobec braku aktywności kometarnej przy maksymalnym zbliżeniu obiektu do Słońca zmieniono jego klasyfikację na planetoidę. Podczas wykładu przyjrzymy się bliżej planetoidzie Oumuamua i posłuchamy o rewolucji w nauce, która dzięki niej się właśnie dokonuje.

Oumuamua to pierwsza wykryta międzygwiazdowa planetoida. Wygląda niczym statek obcych z powieści science-fiction! Obecnie oddala się od Słońca – w listopadzie 2017 r. przecięła orbitę Marsa, a w maju 2018 r. przekroczy orbitę Jowisza.

Zdjęcie powyżej: ESO/M. Kornmesser
 

dr Michał Drahus – interesuje się kometami i innymi małymi ciałami w Układzie Słonecznym. W 2009 r. ukończył studia doktoranckie w Instytucie Maxa Plancka w Katlenburg-Lindau (obecnie Getynga), uzyskując stopień doktora na Uniwersytecie Georga Augusta w Getyndze. W kolejnych latach prowadził badania na uczelniach kalifornijskich UCLA i Caltech. Obecnie pracuje w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie stworzył zespół badawczy w ramach grantu SONATA BIS Narodowego Centrum Nauki. W swoich badaniach korzysta z najlepszych na świecie teleskopów astronomicznych, takich jak naziemne teleskopy Kecka i Gemini oraz kosmiczny teleskop Hubble'a.
Przeczytaj wywiad z dr. Michałem Drahusem >