Opis

5 i 26 października 2018

Choć astronomiczne lato dawno już minęło, podczas zbliżającego się Koncertu pod gwiazdami będziemy mieli szansę na jego muzyczne wspomnienie. Za sprawą Fantazji koncertowej na tematy z opery „Porgy and Bess” zabrzmią w wykonaniu duetu skrzypiec i akordeonu najsłynniejsze z motywów opery George'a Gershwina. Pełny cykl pór roku usłyszymy w drugiej części koncertu, w której do głosu dojdzie także wiolonczela. W ich muzycznym „opisie” nie zabraknie rytmu argentyńskiego tanga z ojczyzny Astora Piazzolli.

W programie koncertu:

G. Gershwin/ I. Frolov – Fantazja koncertowa na tematy z opery Porgy and Bess (skrzypce, akordeon)
A. Piazzolla – Cztery pory roku (skrzypce, wiolonczela, akordeon)
 

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to jeden z najciekawszych zespołów kameralnych młodego pokolenia. Laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce. Mają za sobą występy m.in. na festiwalu Warszawska Jesień, festiwalu „Emanacje” Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w nowojorskiej Carnegie Hall, a także recitale we Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Gruzji, Singapurze, Wietnamie, Kambodży, Tajlandii, i Stanach Zjednoczonych.
Wykonania duetu określane są jako perfekcyjne i dojrzałe, ale też błyskotliwe i pełne młodzieńczej witalności. Artyści sięgają po znane dzieła literatury kameralnej, dając im nowe oblicze, które zachwyca różnorodną kolorystyką. Repertuar duetu obejmuje kompozycje minionych epok do baroku włącznie, ale i muzykę współczesną. W 2016 roku ukazała się debiutancka płyta Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki pt. „Premiére”. Jest to pierwsza na światowym rynku płyta z muzyką nową w wykonaniu duetu skrzypcowo-akordeonowego.

 

Sebastian Uszynski urodził się w roku 1980 w Polsce. Jest absolwentem Sibelius Academy w Helsinkach oraz Akademii Muzycznej w Bazylei. Jego pedagogami byli światowej sławy wiolonczeliści – Arto Noras, Antonio Meneses, Ivan Monighetti oraz Victoria Yagling. Ze swoim triem fortepianowym Trio ELEGIAQUE ukończył studia kameralne pod kierunkiem Gérarda Wyssa w Bazylei. Laureat licznych konkursów oraz nagród specjalnych, m.in.: 1. nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Antonio Janigro w Chorwacji; 1. nagroda Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej „Gaetano Zinetti” we Wloszech; 1. nagroda na konkursie Schweizerischer Jugend-Musikwettbewerb w Zurychu. Sebastian Uszyński koncertuje regularnie jako solista i kameralista. Występował w wielu krajach Europy i Azji. W Polsce występował jako solista z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Śląskiej oraz z Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej. Koncerty kameralne grywał m.in. z Zakharem Bronem, Ingolfem Turbanem, Soyoung Yoon, Hartmut Rohde, Stradivari Quartet.  Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu „Vier Jahreszeiten Riehen“ w Szwajcarii. Oprócz muzyki interesuje się historycznym lutnictwem, napisał rozprawę naukową na ten temat. Obecnie gra na wiolonczeli Giuseppe Dall’Aglio, Mantua 1830.