Opis

2 czerwca 2017

Kwartet w składzie Miłosz Wieliński (skrzypce), Mateusz Rajkowski (klarnet), Zuzanna Filipek (wiolonczela) oraz Aruto Matsumoto (fortepian) wykona dla nas jedną z najważniejszych kompozycji XX wieku – Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaena. Utwór ten ma niezwykłą historię. Został skomponowany w trakcie pobytu kompozytora w obozie jenieckim Stalag VIII-A w Görlitz (dzisiejszy Zgorzelec). Prawykonania wysłuchali więźniowie i strażnicy obozowi. Messiaen nawiązuje w muzycznej treści Kwartetu do Apokalipsy św. Jana – w swoich ośmiu częściach opowiada on wizję końca świata. Wszystko zaczyna się o poranku, w chwili, gdy zaczynają śpiewać ptaki. Na ziemię zstępuje Anioł, a one z żalem przyjmują "koniec czasu". Każda część kompozycji ma swój indywidualny rys – podkreślony obsadą i strukturą treści muzycznej. Pełen piękna i smutku Kwartet na koniec czasu zabrzmi podczas Koncertu pod Gwiazdami. Pozostaje jedynie pytanie, jak współczesna wyda nam się jego treść.

Program:
Olivier Messiaen – Kwartet na koniec czasu

Aruto Matsumoto – urodził się w Warszawie, dzieciństwo spędził w Japonii, na fortepianie gra od 4 roku życia. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w klasie fortepianu prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn oraz kompozycji na tej samej uczelni w klasie prof. Zbigniewa Bagińskiego. Obecnie studiuje prowadzenie zespołów muzycznych i management muzyczny. Zdobył nagrody na: Międzyuczelnianym Konkursie Kompozytorskim za utwór pt. Echoes na 2 akordeony i za utwór Muzyka dla 7 wykonawców. Jako pianista występował m.in. w Expo Aichi w Osace, Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie, w Muzeum Chopina w Warszawie, Centrum Manggha w Krakowie. Napisał około 30 utworów; oprócz muzyki instrumentalnej tworzy także utwory z użyciem live electronics, a także muzykę do filmów krótkometrażowych np. filmu przyrodniczego „Z kamerą wśród śmieci”. Występuje również ze swoim bratem Keiji w performansie podczas którego gra na fortepianie do malowanego w trakcie przedstawienia obrazu. Jego muzyka związana jest z muzyką japońską oraz muzyką filmową. Niektóre kompozycje można posłuchać na Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCeJlKxlJqj9vmjj9LXrkkAQ

Mateusz Rajkowski – absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w klasie ad. dra hab. Romualda Gołębiowskiego. Stały współpracownik Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Laureat wyróżnień na XVI Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach i III Ogólnopolskim Konkursie Klarnetowym we Wrocławiu, aktywny kameralista i wykonawca muzyki współczesnej (występował m.in. na festiwalach Warszawska Jesień, Brand New Music, Rewolucja cyfrowa, FuturOpera i Musica Moderna, bierze również udział w projekcie AnimaMusic – muzyka na żywo do filmów animowanych), specjalizuje się także w grze na klarnecie basowym. Uczestnik kursów prowadzonych m.in. przez Shirley Brill, Nicholasa Coxa, Elizabeth Crawford, Florenta Héau, Sharon Kam, Michela Lethieca, Paula Meyera, Davida Minettiego, Bence'a Szepesiego, Gábora Vargę i Stephena Williamsona.

Zuzanna Filipek – studentka wiolonczeli Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w klasie prof. Tomasza Strahla oraz Rafała Kwiatkowskiego. W latach 2014-2015 pełniła funkcję koncertmistrza w orkiestrze kameralnej UMFC utworzonej na potrzeby festiwalu w Rheinsbergu (W.A. Mozart Don Giovanni, Cosi fan tutte). Od 2016 roku jest muzyki em międzynarodowej orkiestry Baltic Sea Philharmonic pod dyrekcją Kristjana Jarviego, wystąpiła z nią m.in. w sali koncertowej Teatru Maryjskiego w St. Petersburgu czy Filharmonii Narodowej w Helsinkach. Doskonaliła swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez Kazimierza Michalika, Romana Jabłońskiego, Reinharda Latzko, Alexandra Geberta, Denisa Severina, Aleksandra Neustoeva, Daniela Pezzottiego.

Mercedes Borguńska