Opis

18, 25 sierpnia 2017

Duet Hani Rani (fortepian) i Dobrawy Czocher (wiolonczela) to doskonały dowód na to, że muzyka instrumentalna ma rację bytu na współczesnej scenie muzycznej i gromadzi wokół siebie co raz szerszy krąg słuchaczy. Gatunek, który tworzą dziewczyny można określić jako co raz prężniej rozwijający się gatunek "modern classic" reprezentowany przez takich artystów jak np. Nils Frahm, Olafur Arnalds, czy Max Richter. Duet powstał w sierpniu 2012 roku lecz właściwy debiut miał miejsce we wrześniu 2015 roku, kiedy to dziewczyny zdecydowały się wydać pierwszą płytę. Inspiracją dla albumu "Biała flaga" była postać Grzegorza Ciechowskiego. Duet podjął się stworzenia nowych aranżacji 10 najsłynniejszymi piosenek artysty, jednak w sposób zupełnie inny niż dotychczas – korzystając tylko z dwóch instrumentów - wiolonczeli i fortepianu. Ta idea, połączona z niebanalnym językiem muzycznym i innowacyjnymi pomysłami stała się z pewnością powodem dla tak entuzjastycznego przyjęcia ich debiutanckiej płyty. Na krążku nie zabrakło rownież własnych kompozycji, które doskonale splatają poszczególne aranżacje, tworząc razem jedną całość. Premiera albumu miała miejsce w jednym z najpopularniejszych obecnie scen koncertowych Warszawy – w klubie Miłość. "Biała flaga" została wyróżniona przez sklepy Empik mianem "Debiut Empiku", a już w pierwszym tygodniu sprzedaży znalazła się na liście Olis (lista 50 najlepiej sprzedających się płyt w Polsce). Duet wystąpił również podczas Europejskich Targów Muzycznych Gazety Wyborczej "Co jest grane" oraz gościł w odbiornikach takich stacji radiowych jak m.in. Trójka, Czwórka, Radio Kampus czy Radio Gdańsk. To, co jednak najbardziej wyróżnia ten projekt muzyczny, to koncerty. Artystki mają doskonałe przygotowanie techniczne oraz ogromne doświadczenie sceniczne – występując od lat w salach koncertowych na terenie całej Polski jak i za granicą. Tylko z tym projektem zdążyły już zagrać w takich miejscach jak m.in. Poznań(Blue Note), Warszawa (Miłość), Toruń (Dwór Artusa), Bydgoszcz, Szczecin (13 Muz), Gdańsk (B90) czy Opole (Filharmonia Opolska). Muzyka, którą proponują dziewczyny to przede wszystkim duża dawka emocji oraz brak granic stylistycznych. Pomimo klasycznego wykształcenia, duet nie zamyka się na inne gatunki, przemycając rożne style muzyczne do swoich kompozycji. Ta uniwersalność oraz szczerość, jaka przemawia przez ich interpretacje, zyskuje wielbicieli w najróżniejszym wieku, o rożnych preferencjach muzycznych.

W programie:

Interludium / Scream
Biała flaga
Odchodząc
Telefony
Obcy Astronom
Nie pokonasz miłości
Tak Tak to ja
Republika marzeń
Chwile

Recenzje:

Ta płyta to wspaniałe muzyczne działo pod każdym względem. Dzięki niej na nowo można rozsmakować się doskonałej harmonii piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Hania Rani i Dobrawa Czocher wykonują je z wyjątkowym muzycznym wyczuciem , jednocześnie nadając im własny charakter. Wielki gratulacje dziewczyny!”
Justyna Steczkowska

Jak to się dzieje, że słyszę te interpretacje po raz pierwszy?..Za późno!
Brawo, brawo, to piękne i intrygujące! Ukazuje czystą moc muzyki Ciechowskiego, jedną z jej wielu, wielu twarzy.."

Mela Koteluk

Znam Hanię Raniszewską z czasów, gdy uczęszczała na moje zajęcia z improwizacji na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.Pamiętam jej naturalne predyspozycje do improwizacji, a także inklinacje kompozytorskie.Stąd też nie zdziwiłem się , że poszła własną artystyczną drogą , której muzycznym uwieńczeniem są te nagrania.
Słuchając ich mam wrażenie obcowania z muzyką szlachetną w brzmieniu, tworzącą aurę intymności . Jej
malarskość i prostota , wywodząca się z ducha muzyki Erika Satiego - cytat z jego Gymnopedie No.1" słyszymy w pięknej transkrypcji i wykonaniu utworu Grzegorza Ciechowskiego Nie pokonasz miłości – jest dowodem na to , że można połączyć wyrafinowaną estetykę z komunikatywnością przekazu. Gratuluję
Włodek Pawlik

„Piosenki Republiki i Grzegorza Ciechowskiego na fortepian i wiolonczelę? Czemu nie. Szczególnie, gdy jest to tak dobrze zagrane. W wykonaniu Hanny i Dobrawy te kompozycje nabierają nowego smaku, a jednocześnie stają się kanwą do poszukiwań i improwizacji. Grają je z wyczuciem, ale nie zapominają o oryginalnych wykonaniach. Pokazują, że muzyka nie zna granic, a także to, że Ciechowski i Republika osiągnęli wymiar klasyki polskiej muzyki“
Leszek Gnoiński

Hanna Raniszewska (Hania Rani) – rocznik 90, pianistka, kompozytorka, aranżerka, mieszkająca miedzy Warszawą a Berlinem. Jako pianistka jest laureatką konkursów ogólnopolskich i miedzynarodowych - do jej najświeższych osiągnięć należy m.in. wyróżnienie specjalne na Międzynarodowym Festiwalu Filmu, Muzyki i Idei "Transatlantyk" w Łodzi(2016). Występowała na takich scenach koncertowych jak Filharmonia Narodowa czy Teatr Wielki w Warszawie oraz poza granicami m.in. w Niemczech,Finlandii, Islandii, Szwecji, Włoszech czy Litwie. Hanna została wyróżniona m.in. stypendium Morningside Music Bridge (Kanada) czy Deutschlandstipendium (Niemcy), jest również członkiem Akademii Operowej przy Operze Narodowej w Warszawie. Od 4 lat tworzy rownież własną muzykę, stawiając sobie za cel przekraczanie granic podziału na gatunki i style. Od tego czasu powstało wiele jej projektów, m.in. nowe aranżacje pieśni Henry Purcell'a na głos i fortepian, Projekt:Dowland na kwartet smyczkowy, sopran i kontratenora, aranżacje na płyty zespołów Domowe melodie i Bemine czy muzyka do spektaklu "Dialog lustra", który wystawiony był m.in. w Warszawskiej Operze Kameralnej. Od 2012 współtworzy duet z wiolonczelistką Dobrawą Czocher. Owocem tej współpracy jest album "biała flaga" wydany we wrześniu 2015 roku, który zdążył znaleść się na liście Olis - 50 najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Płyta rekomendują tak wybitni artyści jak Włodek Pawlik czy Justyna Steczkowska.

Dobrawa Czocher – rocznik 91, wiolonczelistka. Grę na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat. Laueatkach licznych konkursów solowych oraz kameralnych. Doskonale odnajduje się również jako muzyk orkiestrowy. Wielokrotnie występowała w Polsce jak i za granicą (m.in Francja, Łotwa, Grecja, Liban). Związana z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Hochschule für Musik Detmold, gdzie od października tego roku udoskonala swoje umiejętności w klasie prof. Alexandra Geberta. Brała udział w licznych kursach oraz festiwalach muzycznych pracując oraz grając z wybitnymi artystami, m.in takimi jak Paul Gulda, Kevin Kenner, Arto Noras, Kazimierz Michalik. Była stypendystka Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci. Od sierpnia 2012 roku tworzy projekt z pianistką Hanną Raniszewską, w którym łączy swoje umiejętności muzyka klasycznego z fasynacją muzyką rozrywkową. We wrześniu tego roku duet wydał swą debiutancką płytę "Biała flaga", która znalazła wielu entuzjastów.

Facebook: https://www.facebook.com/haniaranidobrawa
YouTube: https://www.youtube.com/hannaranna
SoundCloud: https://soundcloud.com/haniarani
Wytwórnia: MyMusic - http://my-music.pl
Muzyka:
- Chwile >>
- Tak tak to ja >>