Opis

17, 24 i 31 marca 2017

Koncert „Działania na zbiorze nut” to finezyjne połączenie muzyki i matematyki. Matematyka jest narzędziem wykorzystywanym przez artystów od setek lat. Słynnym przykładem była Musikalisches Würfelspiel, gra wymyślona przez Mozarta służąca do komponowania utworów na podstawie rzutu kośćmi.

Podczas koncertu pod gwiazdami będziemy eksplorować zarówno matematykę w muzyce, jak też w wizualizacjach. W trakcie koncertu wyświetlimy na kopule Nieba Kopernika obrazy stworzone przez Lecha Nowickiego dzięki jego autorskiej metodzie wizualizacji nierówności. Drugą ciekawostką matematyczną będą przeloty po trójwymiarowych fraktalach, tworzących monumentalne i tajemnicze struktury, które będziemy eksplorować. Oczywiście w Planetarium nie zabraknie również przelotów na żywo po kosmosie.

Utwory na koncert wykona Jakub Sokołowski który również przygotował repertuar, w którym matematyka odgrywa decydującą rolę. Usłyszymy:
* Pierre Boulez - 12 Notations- utwór w pełni wykorzystujący technikę serialną – zbudowany jest z dwunastu miniatur o budowie dwunasto-taktowej i dwusnasto-dźwiękowej serii.
* Szabolc Esztenyi - Enigma - utwór, w którym na żywo jest tworzona muzyka posiadająca centrum tonalne i wokół którego rozchodzą i pojawiają się nowe centra, tworzone według matematycznego klucza.
* Jan Sebastian Bach - Kunst Der Fuge - Contrapunctus I- jedno tematowa fuga wykorzystująca ruch symetryczny głosów w ruchu prostym i w inwersji.
* Bella bartok - Mikrokosmos I - utwór napisany do celów dydaktycznych dzieci i młodzieży, ukazujący zjawisko symetrii tonalnej i atonalnej
* Morton Feldman - Piano piece 1952 - miniatura opierająca się na abstrakcyjnym odczuwaniu dźwięków, które jest przeciwstawione poczuciu symetrii.

 

Kuba Sokołowski – pianista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej. Od 2009 roku prowadzi autorski zespół Magnolia Acoustic Quartet (MAQ) , z którym nagrał dwie koncertowe płyty dla polskiej wytwórni For Tune Records. Do jego głównych obszarów zainteresowań należą muzyka współczesna i jazzowa. Jest laureatem nagrody Telewizji Polskiej dla młodych talentów „DOLINA KREATYWNA” w kategorii muzyka. Wraz z kwartetem MAQ zdobył II nagrodę na międzynarodowym konkursie młodych zespołów jazzowych „JAZZ JUNIORS” w Krakowie oraz I nagrodę Europejskich Integracji Muzycznych w Żyrardowie z rąk Włodka Pawlika. Jego zespół znalazł się również w finale Międzynarodowego Konkursu Jazz nad Odrą. Kuba Sokołowski współpracował i nagrywał dla Juliusza Machulskiego i Kordiana Piwowarskiego. W 2014 roku jako jedyny Polak wziął udział w prestiżowym kursie muzycznym w brooklyńskim konserwatorium School for Improvisational Music w Nowym Jorku, podczas którego, wraz z piętnastoma innymi uczestnikami z całego świata, pracował pod okiem takich wybitnych muzyków, jak Ralph Alessi, Tim Berne i Gerald Cleaver. Obecnie pracuje jako wykładowca i akompaniator na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

 

Grafiki poniżej: NCBJ/Lech Nowicki