Opis

9, 16 i 23 sierpnia 2019

Z powodu swoich muzycznych początków saksofon kojarzony jest głównie z muzyką rozrywkową. Instrument wynaleziony w pierwszej połowie XIX wieku przez Adolfa Saxa szybko trafił do składów orkiestr wojskowych, zespołów grających muzykę popularną, później wziął udział w rewolucji muzyki, jaką był rozwój jazzu. Podczas koncertu duetu Classicpair usłyszymy brzmienie saksofonu w wydaniu zdecydowanie klasycznym. Czy głos wynalazku Saxa w utworach Davida Maslanki, Frederica Devreese’a, Somei Satoha lub Roberta Muczynskiego poniesie nas do gwiazd? Wsłuchajmy się w jego przejrzyste brzmienie podczas kolejnego Koncertu pod gwiazdami.

W programie:

Robert Muczynski – Sonata na saksofon altowy i fortepian, op. 29
Eugene Bozza – Aria
Phillip Glass – Facades
David Maslanka – Sonata na saksofon altowy i fortepian, cz. 1
Somei Satoh – Hikari
 

Agata Hańko to pianistka i kameralistka, której życiową drogę determinuje pasja i miłość do muzyki. Studia I stopnia ukończyła w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w klasie wybitnej belgijskiej pianistki – Eliane Reyes. Edukację kontynuowała na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Współpracuje ze  Stowarzyszeniem im. Fryderyka Chopina w Teksasie, koncertuje w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Jakub Jarosz jest saksofonistą klasycznym. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie i w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Występował jako solista, członek zespołów i orkiestr w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, koncertując z najwybitniejszymi muzykami. Uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach saksofonowych.

Agata Hańko i Jakub Jarosz rozpoczęli współpracę w 2012 roku w Brukseli. W ich repertuarze znajdziemy muzykę klasyczną, oryginalnie napisaną na saksofon i fortepian, wiele transkrypcji oraz współczesne brzmienia.
https://www.facebook.com/classicpair/