Opis

23, 30 listopada i 7 grudnia 2018

Niebo zapisane jest geometrycznymi znakami tworzonymi przez układy ciał niebieskich. Człowiek od wieków nadaje im znaczenie. Czy kryje się w nich jakieś przesłanie? Jeśli tak - jak je odczytać? To samo pytanie dotyczy muzyki, pełnej geometrycznych proporcji. Gwiazdy i nuty kryją w sobie nieosiągalną tajemnicę, na temat której możemy snuć jedynie niesprawdzalne hipotezy. Nadchodzący Koncert pod Gwiazdami będzie próbą jej odkrycia. Historie obecne w kompozycjach Paula Hindemitha oraz Williama Albrighta opowiedziane zostaną głosem saksofonu z towarzyszeniem fortepianu. Wykonany będzie również utwór Geometria Nocy, autorstwa jednego z instrumentalistów. Czy zgodzimy się z jego wyobrażeniem nocy?

Program:
1. Paul Hindemith - Sonata altówkowa op. 11 nr 4 (wersja na saksofon altowy) (1919)
I. Fantasia
II. Thema mit Variationen
III. Finale (mit variationen)
2. Andrzej Karałow - Geometria Nocy (2014) na saksofon i fortepian
3. William Albright - Sonata na saksofon altowy i fortepian (1984)
I. Two-Part Invention
II. La follia nuova: a lament for George Cacioppo
III. Scherzo: “Will o’ the wisp”
IV. Recitative and Dance

Andrzej Karałow urodził się w 1991 r. Od roku 2016 wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki oraz realizuje studia doktoranckie z kompozycji pod kierunkiem prof. Stanisława Moryto. W 2010 roku ukończył Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalli i Joanny Świtlik. W 2016 roku ukończył studia magisterskie z wyróżnieniem w klasie prof. Stanisława Moryto oraz w 2015 roku, również z wyróżnieniem, studia magisterskie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 2017 został otrzymał wyróżnienie Magna Cum Laude macierzystej uczelni. Andrzej Karałow jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych (w Paryżu, Atenach, Warszawie, Toruniu) jak również międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów kompozytorskich (między innymi w Katowicach, Warszawie, Poznaniu, Miskolcu na Węgrzech). Jego utwory wydane zostały przez takie wytwórnie jak Ablaze Records (Australia-USA), DUX, Requiem Records. Jako pianista koncertuje w prestiżowych salach w kraju i za granicą oraz występuje z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych, takich jak Sinfonia Varsovia, czy Orkiestra Filharmonii Narodowej, pod dyrekcją m. in. Ewy Strusińskiej, Jakuba Chrenowicza, Macieja Niesiołowskiego.
Swoje umiejętności interpretacyjne kształcił na mistrzowskich kursach pianistycznych w Oxfordzie, Bergen, Imoli, Lipsku, Dusznikach-Zdroju pod kierunkiem takich profesorów, jak M. Vosskresensky, B. Petrushansky, A. Vardi, G. Graffman, P. Gililov.
Warsztat kompozytorski rozwijał na VIPA Festival w Walencji, Synthetis w Radziejowicach, Impuls Festival w Grazu, podczas Letniej Akademii Muzycznej w Nicei oraz w Warszawie podczas klas mistrzowskich pod kierunkiem kompozytorów: B. Furrera, Z. Krauzego, S. Gervasoniego, D. Ammanna, P. Pattersona, Chena Yi.
Andrzej Karałow jest również stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Stowarzyszenia Pro Polonia oraz Rektora UMFC. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 2015 roku otrzymał stypendium „Młoda Polska”.
Od 2013 roku jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, a w roku 2015 został współzałożycielem fundacji Ensemblage promującej najnowszą muzykę oraz wykonawców.
Strony internetowe: www.andrzejkaralow.pl
www.soundcloud.com/akaralow
www.youtube.com/AKmusic91

Pablo Sánchez-Escariche Gasch urodzony w Sewilii (Hiszpania). Jest absolwentem tamtejszego Conservatorio Superior de Música Manuel Castillo w klasie saksofonu Alfonso Padilli. Następnie swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem Vicenta Davida w konserwatorium w Wersalu. Zdobył tytuł magistra w klasie saksofonu dra Pawła Gusnara, prof. UMFC. Obecnie jest asystentem dra Pawła Gusnara w tejże klasie saksofonu. Pablo Sánchez to także laureat wielu konkursów. Zdobył m.in. III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym im. Adolphe’a Sax’a w L’Haÿ-les-Roses (Francja), II lokatę w konkursie organizowanym w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Saksofonowego New Art Sax we Wrocławiu, I nagrodę w Konkursie Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach oraz I miejsce w 3. Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym SaxFest w Łodzi. Artysta wykonuje zarówno muzykę klasyczną, jak i współczesną. Występował do tej pory podczas licznych festiwali w Europie (Hiszpania, Francja, Holandia, Polska). Współpracował również z najlepszymi polskimi orkiestrami: Orkiestrą Polskiego Radia i orkiestrą Sinfonia Varsovia. W czerwcu 2016 r. wystąpił jako solista z Orkiestrą Filharmonii Narodowej podczas koncertu dyplomatów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W październiku 2017 roku wystąpi jako solista z Orquesta Sinfónica de Navarra w Hiszpanii, na specjalne zaproszenie dyrektora orkiestry Antoniego Wita. Saksofonista w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów, jak: Jean Denis Michat, Arno Bornkamp, Claude Delangle, Christian Wirth, Lars Mlekusch czy JeanYves Fourmeau.