Opis

13 lipca 2018 Nanook of the North

Stefan Wesołowski i Piotr Kaliński zaprezentują album Nanook of the North. Płyta jest autorskim soundtrackiem artystów do niemego filmu „Nanuk z Północy” (1922 r.).

Po premierze płyty (marzec 2018) Marek Horodniczy, dziennikarz Sceny Alternatywnej TVP Kultura napisał: 

(…) Muzyka stworzona przez Stefana i Piotra jest – tylko i aż! – syntezą ich artystycznych wrażliwości, przepuszczoną przez mroźną atmosferę Reykjavíku i Grenlandii, gdzie album był nagrywany i miksowany. Ulubione środki wyrazu obu artystów idealnie się tu równoważą, dając nową jakość. Raz do głosu wyraźniej dochodzi techno-IDMowy rytm Kalińskiego, a smyczkowe partie Wesołowskiego tworzą emocjonujące tło („Pingajoq”, „Arfernat”), kiedy indziej - przepiękne tematy Stefana ledwie zawieszone są na elektronicznym szkielecie rytmicznym Piotra („Sisamaat”). Jest tu też miejsce na urocze miniatury na sam fortepian („Tallimaat” - w tle słychać skrzypiący śnieg) i kompozycje eksperymentalne, z mrożącym krew w żyłach, narastającym noise’owym szumem („Arfineq-aappaat”) i łkającymi skrzypcami, zainfekowanymi miarowym, Pan Sonic’owym bitem („Arfineq-pingajuat”). Dopiero po kilku przesłuchaniach można docenić spójność i rozmach tego materiału. Uważne, najlepiej niezbyt głośne słuchanie, pozwoli też cieszyć się produkcyjnymi detalami i dziękami tła, które bardzo dobrze wpływają na całościowy odbiór. Reasumując – wspólne dzieło Wesołowskiego i Kalińskiego powinno ich wywindować na sam szczyt współczesnej muzyki na przecięciu eksperymentalnej elektroniki, ambientu i modern classical, bowiem trójmiejski duet reprezentuje najwyższy światowy poziom. W konkurencji „najzimniejsze płyty (około)elektroniczne” wszechczasów, debiut Nanooka można swobodnie postawić tuż obok „Elektrical Activity” Mind over MIDI, „Low On Ice” Alec Empire, „Oleva” Ø (Mika Vainio) oraz „Substraty” i „Cirque” Biosphere (echa tego ostatniego słychać zresztą np. w „Tulleq”). Panowie: chapeau bas!
 

Stefan Wesołowski – kompozytor, skrzypek i producent muzyczny, absolwent Académie Musicale de Villecroze we Francji. Związany z amerykańską wytwórnią płytową Important Records (wydającą Jima Jarmuscha czy Coil), francuską Ici D'ailleurs (muzyka do filmu „Amelia”) i brytyjskim publisherem Mute Song (reprezentującym Nicka Cave'a). Twórca muzyki do spektakli teatralnych, filmów I instalacji artystycznych. Jest nominowany do tegorocznych Paszportów Polityki.

Piotr Kaliński – producent muzyczny, realizator. Wielokrotnie nagradzany za udział w różnych projektach muzycznych. Regularnie koncertuje w Europie, Japonii i Kori. Jego ostatni album „Szum” (2017) Gazeta Wyborcza uznała za „brzmiący już jak klasyk”. Autor muzyki do filmów i seriali.