Centrum Nauki Kopernik English version

 Nasze pokazy

 • Anatomia Wszechświata

  Od stuleci badacze, myśliciele i naukowcy zastanawiali się nad budową i historią Wszechświata. Opracowywano nowe metody pomiaru odległości, a dzięki coraz większym teleskopom sięgano coraz dalej. W końcu astronomowie zdali sobie sprawę, że nasz Układ Słoneczny jest tylko małą cząstką Wszechświata. Jeszcze 100 lat temu Drogę Mleczną uważano za cały Wszechświat, a dziś znamy już ponad 80 miliardów galaktyk! Czy rozrzucone są one chaotycznie czy tworzą jakieś większe struktury? Co wiemy o Wszechświecie jako całości i o jego historii? Czy jesteśmy w stanie ją odtworzyć? Dlaczego nasz Wszechświat jest taki, a nie inny i co go ukształtowało? Podobne pytania można zadawać niemal w nieskończoność, podczas pokazu poszukamy odpowiedzi na część z nich.

  Pokaz trwa około 45 minut i prowadzony jest na żywo przez prezenterów Nieba Kopernika. Polecany dla widzów powyżej 12 lat, gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Premiera:
  • 31.05.2016
 • Na skrzydłach marzeń. Film 3D

  Ile razy śniłeś, że latasz? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest mieć skrzydła? Odkryj wielką tajemnicę latania z Leonardem da Vinci, braćmi Montgolfier, braćmi Wright i innymi pionierami lotnictwa. „Na skrzydłach marzeń” to niezwykła przygoda z nauką i historią lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem i samolotem. Marzenie o lataniu wyniosło człowieka jeszcze dalej - w Kosmos. My także odwiedzimy stację kosmiczną i polecimy rakietą. A więc ile razy śniłeś, że latasz? Sny czasem się spełniają…

  Film został zrealizowany w studio filmowym Niebo Kopernika. To nasz autorski projekt, nad którym pracowaliśmy trzy lata. To także pierwsza polska produkcja w technologii fulldome, która umożliwia projekcję na sferycznym ekranie, otaczającym widownię z każdej strony. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc, a roli narratora (również w wersji angielskojęzycznej) podjęła się Danuta Stenka.

  Prapremiera filmu odbyła się podczas niemieckiego Fulldome Film Festival w Jenie – to jedna z trzech najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez branży planetaryjnej na świecie. Nasza debiutancka produkcja otrzymała nagrodę główną i nagrodę publiczności. „Na skrzydłach marzeń” może stać się dla filmów fulldome tym, czym „To Fly!” (1976) był dla technologii IMAX – punktem zwrotnym, wyznaczającym nowy kierunek rozwoju.

  Przed filmem w wersji 3D odbywa się pokaz na żywo „Mars 3D”. Przeznaczony dla widzów powyżej 12 lat. Film trwa 35 min, całość około 50 min.

  Bilety kupione przez internet odbierzesz w kasie na podstawie numeru rezerwacji.

  „Mars 3D”
  Jeśli Waszą wyobraźnię rozpala wizja załogowej wyprawy na Marsa, a wręcz chcecie poczuć, jakbyście na nim byli, przyjdźcie na „Marsa 3D”. W trakcie tego pokazu dowiecie się, jak ludzkość przygotowuje się do podboju Czerwonej Planety i z jakimi trudnościami będą musieli się zmierzyć przyszli marsjańscy koloniści. Pokaz trwa około 20 minut i prowadzony jest na żywo przez prezenterów Nieba Kopernika tylko przed filmami „Na skrzydłach marzeń 3D” oraz „Astronauta 3D”.

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Premiera:
  • 31.05.2016
 • Kosmiczna wyprawa

  „Kosmiczna wyprawa” to pokaz prowadzony na żywo. Jest rok 2053 - na pokładzie statku kosmicznego „Niebo Kopernika” wyruszamy na pierwszą turystyczną wycieczkę ku Saturnowi. W jej trakcie dowiecie się, jak poruszają się planety, z czego składają się pierścienie Saturna, a nawet jak wygląda międzyplanetarny śmietnik. Pokaz prowadzony jest w języku polskim. Istnieje możliwość wypożyczenia słuchawek z tłumaczeniem na język angielski.

  Pokaz trwa 45 minut i prowadzony jest na żywo przez prezenterów Nieba Kopernika. Przeznaczony dla widzów od 12 lat.

  Bilety kupione przez internet odbierzesz w kasie na podstawie numeru rezerwacji.

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Premiera:
  • 31.05.2016
 • Galileusz: potęga teleskopu

  Teleskop to niezwykłe urządzenie, które umożliwia nie tylko obserwacje odległych gwiazd czy galaktyk, ale również odkrywanie przeszłości Wszechświata. Pierwszym, który je wykorzystał był właśnie Galileusz. Zobaczymy jak Włoch wykazał, że kopernikańska teorie heliocentryczna jest prawdziwa; czeka nas też spotkanie z gdańskim astronomem Janem Heweliuszem. Obejrzymy piękne zdjęcia wysyłane przez teleskopy znajdujące się zarówno na Ziemi, jak i w kosmosie.

  Seans trwa około 50 min (pokaz na żywo + film).

   

  Bilety kupione przez internet odbierzesz w kasie na podstawie numeru rezerwacji.

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Premiera:
  • 31.05.2016
 • Koncert dla dzieci: O obrotach ciał niebieskich

  Muzyka, astronomia i dzieci? Jak połączyć dziecięcą ciekawość i wrażliwość na muzykę z obserwacjami nieba? Mamy na to sposób! Dlatego raz w miesiącu zapraszamy na niezwykłe interaktywne koncerty przygotowane specjalnie dla najmłodszych widzów.

  Koncerty w planetarium to niezwykłe wydarzenia podczas których aranżacje muzyczne wzbogacane są wizualizacjami nieba i kosmosu. Przy dźwiękach pięknej muzyki klasycznej poznamy zakątki Układu Słonecznego i wybierzemy się w kosmiczną podróż.

  Koncerty dla dzieci 3-12 lat odbywają się w wybraną niedzielę miesiąca o godz. 14.30 i trwają ok. 45 min.

  10 kwietnia, 22 maja, godz. 14.30 oraz 1 czerwca, godz. 18.30 – O obrotach ciał niebieskich

  Muzyczno-astronomiczne spotkania w planetarium zaplanowane od kwietnia do czerwca 2016 stanowią cykl pt. „O obrotach ciał niebieskich”. Podczas koncertów spojrzymy w nocne niebo obserwując zmianę położenia gwiazd na nieboskłonie. Lecąc w kosmos dowiemy się, w jaki sposób Ziemia i inne planety poruszają się w Układzie Słonecznym. Zastanowimy się czy Mikołaj Kopernik pisząc swoje dzieło "De revolutionibus orbium coelestium" na pewno miał rację. To wszystko przy dźwiękach muzyki granej na żywo przez duet Miłosza Pękali i Magadaleny Kordylasińskiej-Pękali.

  Duet Pękala/Kordylasińska/Pękala działa na polskiej scenie muzycznej od ponad 10 lat, dawniej pod nazwą Hob-beats Percussion Duo. Muzycy realizują swoje muzyczne dążenia czerpiąc z wielu różnych stylów i nurtów muzycznych, od transkrypcji utworów przeszłych epok przez muzykę nową, alternatywną do muzyki noise włącznie. Miłosz – wibrafonista i perkusjonista, improwizator a także adiunkt w klasie perkusji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Magda – marimbafonistka specjalizująca się w kameralistyce XX i XXI wieku, pedagog. Wspólnie poszukują i odkrywają nowe kompozycje przeznaczone na instrumentarium perkusyjne. Szczególnie bliski jest im nurt minimal music oraz szeroko rozumiana muzyka elektroakustyczna. Współpracują z wieloma artystami i zespołami, m.in. Percussion Clavier de Lyon, Steven Schick, Mitch&Mitch, Felix Kubin. Są również założycielami Hob-beats Percussion Group, w ramach której realizują większe pod względem obsady projekty kameralne. Muzycy są laureatami wielu międzynarodowych konkursów, koncertują w kraju i za granicą, a ich interpretacje z uznaniem przyjmowane są zarówno przez publiczność jak i krytykę muzyczną. Wraz z pianistami Lutosławski Piano Duo tworzą zespół Kwadrofonik, formację która specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XX i XXI wieku oraz własnych opracowaniach polskiej muzyki ludowej.

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Premiera:
  • 01.06.2016
 • Prosto z nieba: Kongres planetarny

  2 czerwca 2016 r. godz. 19.30
  „Kongres planetarny”
     

  W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, amerykański astronom dr Frank Drake zaproponował równanie, którego celem było oszacowanie liczby cywilizacji technologicznych w naszej Galaktyce. Do wyliczenia tej liczby potrzebował jednak dużej wiedzy na temat planet poza Układem Słonecznym. Wiedzy, w jego czasach niedostępnej. Wraz z rozwojem technologii, coraz dokładniejsze obserwacje astronomiczne pozwalają nam wypełniać białe plamy, które dr Drake zastał na swej drodze. Wraz z odkryciem 2000 nowych planet, znalezienie odpowiedzi na pytanie „Czy jesteśmy sami we wszechświecie?” wydaje się bliższe niż kiedykolwiek wcześniej. Stoimy jednak na rozstajach. Niebawem będziemy musieli podjąć kluczową decyzję: szukać na ilość czy na jakość? Przyglądać się paru intrygującym planetom, czy przeglądać tysiące zwyczajnych globów w poszukiwaniu oazy życia? W ramach wykładu prowadzący postarają się wspólnie podjąć tę nadzwyczaj trudną decyzję. Dołącz do nas i przekonaj się, że uczestnictwo w kongresie planetarnym to nie lada gratka!

   

  Milena Ratajczak – doktor astronomii, adiunkt w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła studia magisterskie na UAM w Poznaniu, stopień doktora uzyskała w CAMK PAN w Toruniu. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół tematyki gwiazd podwójnych oraz planet pozasłonecznych. Jest członkiem grupy Solaris – projektu naukowego mającego na celu poszukiwanie egzoplanet za pomocą sieci robotycznych teleskopów zlokalizowanych w Argentynie, RPA oraz Australii. Współpracuje także z międzynarodowym konsorcjum programu BRITE wykorzystującym konstelację nano-satelitów do obserwacji najjaśniejszych gwiazd w naszej Galaktyce. W wolnych chwilach popularyzuje naukę jako koordynator edukacyjnego program UNAWE w Polsce oraz członek zarządu fundacji New Space oraz MultiŚwiat. Współpracuje z pismami popularnonaukowymi jak Urania-Postępy Astronomii, Kosmos-Tajemnice Wszechświata, Academia i FUTU.

   

  Jakub Bochiński – jest astronomem i popularyzatorem nauki na Open University oraz koordynatorem projektu ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej w Centrum Nauki Kopernik. W ramach swoich badań naukowych, odkrył szereg nowych planet poza Układem Słonecznym, przyczyniając się do lepszego zrozumienia tego, jak powstała Ziemia. Specjalizuje się w obserwacjach gorących planet i tworzeniu innowacyjnego oprogramowania do analizy danych astronomicznych. Jako wielki zwolennik dzielenia się wiedzą naukową, był finalistą czwartej edycji konkursu popularno-naukowego FameLab Poland oraz prelegentem pierwszej konferencji TEDx Kazimierz. Brał również udział w takich wydarzeniach popularyzacyjnych jak BBC Stargazing Live, European AstroFest, International Astronomy Show oraz w prestiżowym Royal Society Summer Exhibition. W wolnym czasie angażuje się w prace Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego i współorganizuje cykl konferencji dla polskich badaczy na całym świecie – Science Polish Perspectives.

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Premiera:
  • 02.06.2016
 • Koncert pod gwiazdami: W gorących rytmach lata

  3 i 10 czerwca – W gorących rytmach lata


  Od ponad 5 miliardów lat ogrzewa nas swym ciepłem oraz jest najważniejszą przyczyną a zarazem warunkiem istnienia życia na Ziemi – Słońce – niezaprzeczalny władca naszego systemu planetarnego. Jest ono także synonimem astronomicznego lata w Polsce, kiedy jest najcieplej. To właśnie wtedy Ziemia jest pochylona najbardziej w kierunku Słońca. W czasie Koncertów pod gwiazdami 3 i 10 czerwca będziemy przybliżać się do tej pory roku, dzięki dźwiękom radosnych i gorących utworów muzycznych (m. in. Summertime - G. Gershwin, Tico Tico - Z. Abreu, Manhã de Carnaval - L.Bonfy, Bachianas Brasileiras no. 5 - H. Villa-Lobos) w wykonaniu Tomasza Woźniaka (trąbka) oraz Marii Gabryś (fortepian).

   

  Maria Ludwika Gabryś – pianistka wyróżniająca się szerokimi zainteresowaniami muzycznymi oraz umiejętnością gry na fortepianie współczesnym, mozartowskim Hammerklavier oraz romantycznym pianoforte. Absolwentka i doktor habilitowana Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Mistrzowskie szlify zdobywała w Szwajcarii u prof. Ivana Klansky‘ego w Luzernie i u prof. Jespera Christensena w Schola Cantorum Basiliensis.
  Maria Gabryś jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury, Towarzystwa im. F. Chopina i prestiżowej Fundacji Crescendum est Polonia oraz laureatką wielu konkursów. Koncertowała w krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej i Japonii. Jej liczne doświadczenia muzyczne pozwalają na swobodne poruszanie się w repertuarze od XVIII w. do prawykonań muzyki współczesnej.
  Najważniejsze nagrody: I nagroda na konkursie L. v. Beethovena w Hradec (Czechy), I nagroda na konkursie Edwin Fischer Wettbewerb w Luzern (Szwajcaria), I nagroda na konkursie na instrumentach historycznych Chopin Golden Ring w Słowenii.
  www.mariagabrys.eu

   

  Tomasz Woźniak – trębacz, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, doktor sztuki muzycznej. Jako stypendysta Ministra Kultury doskonalił swe umiejętności na studiach podyplomowych w Conservatoire Supérieur w Paryżu u Guy Touvron’a. Laureat konkursów ogólnopolskich instrumentów dętych blaszanych (m.in. I miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w Kaliszu w kategorii młodzieżowej oraz specjalne wyróżnienia: Grand Prix i Rydwan Apollina – nagrodę Ministra Kultury i Sztuki; I nagrodę na Konkursie YAMAHY dla instrumentów dętych blaszanych w Poznaniu). Na VII Międzynarodowym Konkursie Klassik-Festival Ruhr 2004 w Marl (Niemcy) otrzymał Nagrodę Kameralną (Kammermusikpreis), dwukrotny półfinalista konkursu im. M. André w Paryżu. Koncertuje jako solista i kameralista, wykonując repertuar od baroku do muzyki XXI-wieku, multistylistyczną. Zawodowo związany jest z Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie.

   

   

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Premiera:
  • 03.06.2016
 • Orbita jazzu: Here's That Rainy Day

  Lubisz jazz i improwizację? Raz w miesiącu wyniesiemy Cię na „Orbitę Jazzu”, koncerty podczas których usłyszysz zarówno znane standardy, jak i prawdziwe kosmiczne improwizacje w duchu fussion czy awangardy.

  Koncertom towarzyszyć będą wizualizacje nieba na kopule planetarium. Obrazy nieba, kosmosu oraz najodleglejszych zakątków Wszechświata staną się inspiracją dla wykonawców, którzy stworzą dla nich muzyczną ilustrację w czasie realnym. Motywy kosmiczne wygenerują dźwięki różnych instrumentów, ale i sami muzycy wpłyną również na to, co widzowie będą mogli zaobserwować na ekranie. To trzeba zobaczyć i usłyszeć!

  10 czerwca – Here's That Rainy Day

  Kilkanaście standardów znanych z mistrzowskich interpretacji Elli Fitzgerald, Franka Sinatry czy Billy Holiday podczas czerwcowego koncertu jazzowego. Wykona je dla nas duet: Janusz Skowron – pianista, kompozytor i aranżer, legenda polskiego jazzu oraz Małgorzata Markiewicz – młoda, ale posiadająca już artystyczny dorobek wokalistka. Koncertowi towarzyszyć będą wizualizacje deszczu meteorów. Meteory to pyłki lub fragmenty skalne okrążające Słońce. Powstają w wyniku zderzania i rozpadu planetoid albo przelotu komety, pozostawiającej za sobą chmurę pyłu i drobnych odłamków.

  Małgorzata Markiewicz – wokalistka, flecistka jazzowa. Ma na swoim koncie m.in. diamentową płytę za album Psałterz wrześniowy Piotra Rubika i Zbigniewa Książka, który promowała w duecie z Januszem Radkiem piosenką Psalm dla Ciebie, udział w prestiżowych koncertach w kraju i za granicą (Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Włochy) oraz nagrody na największych polskich imprezach muzycznych, takich jak Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu czy Sopocie. Swoją karierę muzyczną zaczęła mając zaledwie 13 lat, wykonując piosenkę Violetty Villas List do matki w telewizyjnym programie Szansa na sukces. Zwyciężyła w finale tego programu i jako najmłodsza uczestniczka w historii wystąpiła w koncercie Debiutów Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zdobyła nagrodę radiowej Jedynki. Od tego momentu została podopieczną Polskiego Radia. Współpracowała z takimi artystami jak: Adam Sztaba, Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Cezary Konrad, Grzech Piotrowski, Robert Majewski, Jerzy Małek, Zbigniew Górny.
  Obecnie artystka pracuje nad autorską płytą.

  Janusz Skowron – wybitny pianista jazzowy, kompozytor, aranżer. Karierę rozpoczął w 1980 roku występując z zespołem Kazimierza Jonkisza na Jazz Jamboree, a rok później został członkiem zespołu String Connection. Od roku 1985 współpracował z grupą Free Electronic Tomasza Stańki. Od 1990 roku koncertował i nagrywał ze Zbigniewem Namysłowskim, a następnie od 1997 roku z Walk Away Krzysztofa Zawadzkiego. Występował na scenach całego świata. Laureat wielu nagród artystycznych – m.in. nagrody Fundacji Kultury Polskiej im. Krzysztofa Komedy. Nieprzerwanie od 1982 coroczny laureat Jazz Top - ankiety czytelników pisma Jazz Forum. Współpracował również z Hanną Banaszak, Ewą Bem, Grażyną Łobaszewską, Anną Serafińską, Zbigniewem Jaremką, Maciejem Strzelczykiem, Zbigniewem Wegehauptem, a także z Erickiem Marienthalem, Billem Evansem, Randy Breckerem, Deanem Brownem, Davidem Gilmorem, Kenny Wheelerem.

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Premiera:
  • 10.06.2016
 • Jesteśmy Kosmitami

  Znamy – na razie – tylko jedno miejsce we Wszechświecie, w którym istnieje życie. Jednak wciąż zastanawiamy się, czy jeszcze gdzieś znajdziemy jego przejawy i sprawdzamy różne teorie.  Dlatego, aby odnaleźć ślady choćby najmniejszych mikroorganizmów, wybierzemy się w podróż przez Układ Słoneczny. Zbadamy grunt marsjański oraz dno głębokiego oceanu Europy, jednego z księżyców Jowisza. I nawet jeśli w tych miejscach nie znajdziemy śladów życia, to na niebie są setki miliardów gwiazd, wokół których mogą być planety, a wśród nich może nawet druga Ziemia? I kto wie, może właśnie tam, gdzie jeszcze nie dotarliśmy żyje rozwinięta cywilizacja, która nasłuchuje dźwięków pochodzących z naszej planety? I dla nich to my jesteśmy kosmitami.

  Planet pozasłonecznych znamy już kilka tysięcy i codziennie astronomowie odkrywają kilka następnych. Być może w odległej przyszłości znajdziemy w Drodze Mlecznej obce cywilizacje i będziemy z nimi się komunikować

  Film dla widzów powyżej 10. roku życia. Trwa 25 min, przed filmem pokaz na żywo.

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Premiera:
  • 01.07.2016
 • Dobór naturalny - Darwin i największa z jego tajemnic

  „Dobór Naturalny” to opowieść o historii teorii ewolucji organizmów żywych. Jest to wspaniała podróż na pokładzie HMS Beagle wraz z Karolem Darwinem w kierunku wybrzeży Ameryki Południowej. Wyprawa ma na celu odkrycie teorii ewolucji.

  Polecamy powyżej 10. roku życia.

  Seans trwa około 50 min.

  Bilety kupione przez internet odbierzesz w kasie na podstawie numeru rezerwacji.

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Premiera:
  • 02.07.2016
 • Tajemnice nieba Majów

  „Tajemnice nieba Majów” to fascynująca podróż w przeszłość, do jednego z najsłynniejszych miast cywilizacji Majów – Chichén Itzá (obecnie Meksyk), którego największy rozwój przypadł na X wiek. Opowiada o wierzeniach i mitologii Majów oraz prezentuje ich imponującą wiedzę na temat astronomii. Jeśli ktoś nie widział zaćmienia Słońca na żywo, zobaczy je tutaj. Film dla widzów od 10 lat.

   

  Bilety kupione przez internet odbierzesz w kasie na podstawie numeru rezerwacji.

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Premiera:
  • 03.07.2016
 • Czas i przestrzeń. Niekończąca się przygoda.

  „Czas i przestrzeń. Niekończąca się przygoda” to fascynująca podróż w czasie i przestrzeni. Będziemy świadkami narodzin gwiazd i powstania Wszechświata. To opowieść o znaczących momentach w historii naszej planety. Staniemy się świadkami kataklizmu kończącego erę dinozaurów. W czasie tej podróży, razem ze starożytnymi Majami zobaczymy kometę Halleya. Polecimy na Księżyc w towarzystwie astronautów, którzy pierwsi postawili stopę na Srebrnym Globie. Ale co jeszcze czeka nas w przyszłości? Czy za kilkaset lat podróże w kosmos będą dostępne dla każdego? Film przeznaczony dla widzów od 10 lat.

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Premiera:
  • 05.07.2016
 • Pod jednym niebem

  Elmo i Żółtodziób – bohaterowie „Ulicy Sezamkowej” zabierają dzieci na fascynującą podróż do gwiazd. Odwiedza ich także gość z Chin – Hu Hu Zhu. Razem oglądają Wielki Wóz, szukają Gwiazdy Polarnej i spacerują po powierzchni Księżyca. „Pod jednym niebem” przeznaczony jest dla najmłodszych widzów od 3 lat. Film dostępny jest w wersji angielskiej

  Przed filmem odbywa się pokaz na żywo „Zając Franek i gwiezdna przygoda”. Przeznaczony dla najmłodszych widzów w wieku 3–5 lat. Film trwa 30 min, całość około 50 min. Lektorzy: Aleksander Mikołajczyk, Tomasz Bednarek, Jacek Bończyk.

  Bilety kupione przez internet odbierzesz w kasie na podstawie numeru rezerwacji.

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Dziś gramy o:
  • 11:00
 • Sekrety kartonowej rakiety

  Kto by nie chciał polecieć w podróż kosmiczną i obejrzeć z bliska Słońce i planety Układu Słonecznego? Dokonają tego mały chłopiec i dziewczynka, którzy dzięki sile wyobraźni wyruszają na wyjątkową wyprawę własnoręcznie zbudowaną rakietą. Obejrzyjcie „Sekrety kartonowej rakiety”, a weźmiecie udział w tej podróży wraz z nimi.

  Przed filmem odbywa się pokaz na żywo: „Kosmiczny piknik”. Film przeznaczony dla widzów w wieku 5–12 lat. Film trwa 40 min, całość około 1h.

   

  Bilety kupione przez internet odbierzesz w kasie na podstawie numeru rezerwacji.

   

   

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Dziś gramy o:
  • 12:00
 • Polaris

  Polaris. Kosmiczna łódź podwodna i tajemnica polarnej nocy

  Pingwin i niedźwiedź polarny zwykle nie mają szansy się spotkać, jednak w filmie „Polaris” poznajemy ich razem. Ciekawy życia pingwin-podróżnik James przybywa z Bieguna Południowego na Północny. Tu poznaje niedźwiedzia Władimira, z którym się zaprzyjaźnia. Przyjaciele postanawiają wspólnie rozwikłać pewną zagadkę. Niczym prawdziwi naukowcy stawiają pytania, hipotezy i sprawdzają je, obserwując różne zjawiska. Naukowa przygoda prowadzi ich do budowy obserwatorium i statku kosmicznego. Obserwując z kosmosu Ziemię, Marsa i Saturna poznają sekrety planet, ich podobieństwa i różnice. „Polaris” to mądry i piękny animowany film, który poprzez wciągającą historię wprowadza pojęcia ruchu obrotowego Ziemi, poznaje z różnymi rodzajami ciał kosmicznych i wprowadza najważniejsze elementy metody naukowej.

  Polecamy dla dzieci od 7. roku życia. 
  Film trwa 28 minut. Przed seansem odbywa się pokaz na żywo prowadzony przez prezenterów planetarium, całość zamyka się w 50 minutach.

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Dziś gramy o:
  • 13:00
 • Jesteśmy Kosmitami 3D

  Znamy – na razie – tylko jedno miejsce we Wszechświecie, w którym istnieje życie. Jednak wciąż zastanawiamy się, czy jeszcze gdzieś znajdziemy jego przejawy i sprawdzamy różne teorie.  Dlatego, aby odnaleźć ślady choćby najmniejszych mikroorganizmów, wybierzemy się w podróż przez Układ Słoneczny. Zbadamy grunt marsjański oraz dno głębokiego oceanu Europy, jednego z księżyców Jowisza. I nawet jeśli w tych miejscach nie znajdziemy śladów życia, to na niebie są setki miliardów gwiazd, wokół których mogą być planety, a wśród nich może nawet druga Ziemia? I kto wie, może właśnie tam, gdzie jeszcze nie dotarliśmy żyje rozwinięta cywilizacja, która nasłuchuje dźwięków pochodzących z naszej planety? I dla nich to my jesteśmy kosmitami.

  Planet pozasłonecznych znamy już kilka tysięcy i codziennie astronomowie odkrywają kilka następnych. Być może w odległej przyszłości znajdziemy w Drodze Mlecznej obce cywilizacje i będziemy z nimi się komunikować

  Film dla widzów powyżej 10. roku życia. Trwa 25 min, przed filmem pokaz na żywo.

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Dziś gramy o:
  • 14:00
 • Trzeci wymiar życia 3D

  Jeśli chcesz odwiedzić miejsca we Wszechświecie, w których być może istnieje życie i poznać historię kosmosu – ten pokaz jest dla Ciebie. Dzięki technologii 3D – poczujesz się jak prawdziwy poszukiwacz życia pozaziemskiego zanurzony w kosmicznej rzeczywistości.

  Polecamy powyżej 8. roku życia.

  Seans trwa około 50 min.

   

  Bilety kupione przez internet odbierzesz w kasie na podstawie numeru rezerwacji.

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Dziś gramy o:
  • 16:30
 • Czarne dziury. Podróż w nieznane

  Czarne dziury to jedne z najbardziej zagadkowych obiektów astronomicznych. Jak powstają i co się dzieje w ich wnętrzu - to jedne z wielu pytań zadawanych przez współczesnych astronomów. Film „Czarne dziury” poprowadzi widzów w niesamowity świat tych obiektów astronomicznych.

  Przed filmem odbywa się pokazy na żywo. Film z audiodeskrypcją.

  Polecamy powyżej 12. roku życia.

  Seans trwa około 50 min.

   

  Bilety kupione przez internet odbierzesz w kasie na podstawie numeru rezerwacji.

   

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Dziś gramy o:
  • 17:30
 • Rejs po niebie. Pokaz

  Czy zastanawialiście się kiedyś ile jest ryb, wśród konstelacji gwiaździstego nieba? A ile psów? Czym tak naprawdę jest gwiazdozbiór? Zwykle gwiazdozbiór kojarzy się z kształtem powstałym z łączenia gwiazd na niebie. Z pomocą wyobraźni staramy się dostrzegać w tych kształtach przedmioty, zwierzęta albo postacie mitologicznych herosów. Któż nie słyszał o Orionie, Wielkiej Niedźwiedzicy czy Kasjopei? A Wielki Wóz? Czy to też jeden z gwiazdozbiorów? Zapraszamy do planetarium Niebo Kopernika, na nowy pokaz na żywo, w całości poświęcony konstelacjom. Opowiemy o mniej znanych gwiazdozbiorach, takich jak Rzeka Erydan, Wężownik czy Indianin i historiach z nimi związanych. Przyjrzymy się niebu widocznemu z południowej półkuli naszej planety, gdzie dostrzeżemy sylwetkę Centaura i słynny Krzyż Południa. Będzie też okazja przekonać się, co Inkowie sądzili na temat pochodzenia Drogi Mlecznej. Na koniec ujawnimy współczesne oblicze konstelacji, zgodne z XX-wiecznymi postanowieniami Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

  Pokaz trwa około 45 minut i prowadzony jest na żywo przez prezenterów Nieba Kopernika. Polecany dla widzów powyżej 12 lat, gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

  Bilety kupione przez internet odbierzesz w kasie na podstawie numeru rezerwacji.

  Informacja o rezerwacji Szczegóły Dziś gramy o:
  • 18:30
 • Ziemia, Księżyc i Słońce

  Podczas filmu dowiesz się więcej o codziennych zjawiskach astronomicznych. Co się dzieje na niebie? Dlaczego Słońce świeci i do czego można je wykorzystać? Jak zmieniają się pory dnia i roku? Film opowiada też o gwiazdozbiorach, podróżach kosmicznych i lądowaniu na Księżycu.

  Film z audiodeskrypcją. Lektorzy: Wojciech Malajkat, Krzysztof Tyniec.

  Przed filmem odbywa się pokaz na żywo. Film trwa 35 min, całość około 50 min.
  Dla uczniów szkół podstawowych w klasach 4-6 oraz dla gimnazjalistów

   

  Bilety kupione przez internet odbierzesz w kasie na podstawie numeru rezerwacji.

 • Voices in the Dark

  Wkrocz do świata sennych marzeń i tajemnic umysłu. Nic tutaj nie jest tym, czym się wydaje. Widokówka to portal do zaginionego miasta, karta do gry może ożyć, a tancerze baletowi dryfują w wirtualnej rzeczywistości. Daj się ponieść temu, co widzisz i wkrocz do świata sennych marzeń i tajemnic umysłu… Emocjonująca symfonia dźwięków i obrazów zabierze cię do tajemniczego świata. Twórca produkcji Mike Batt zgromadził zespół wybitnych projektantów 3D, ilustratorów, tancerzy i artystów wideo, żeby zwizualizować tę epicką, muzyczną opowieść. Voices in the Dark zabiorą cię do zupełnie nowych wizualnych wymiarów i zaskoczą Cię swoją niezwykłością.

  Czas trwania: ok. 50 min.

 • Koncert pod gwiazdami: Tajemnice nocy

  27 maja, 17 czerwca – Tajemnice nocy

  Choć pianista Kuba Sokołowski jako główne nurty swoich zainteresowań wskazuje muzykę współczesną i jazz, w trakcie kolejnego Koncertu pod gwiazdami będzie on przenosił nas w czasie. Obok renesansu (opracowania psalmów Mikołaja Gomółki), romantyzmu (kompozycje Fryderyka Chopina), a nawet fragmentu kompozycji modernistycznej (II część Sonaty fortepianowej Grażyny Bacewicz) usłyszymy bowiem Muzykę kreowaną nr 3 autorstwa prof. Szabolcsa Esztényi’ego. Kolorów jazzowych dodadzą utwory Włodka Pawlika i Krzysztofa Komedy. Koncert Kuby Sokołowskiego będzie z pewnością pełen muzycznych barw różnych epok i stylistyk - na dobry początek lata.
  Program:
  F. Chopin – Preludium Des-dur nr 15 op. 28, Nokturn f-moll op. 55
  M. Gomółka – wybrane psalmy, oprac. J. Sokołowski
  G. Bacewicz - II Sonata fortepianowa, cz. II
  W. Pawlik - Flow (nr. II, III, IV, VI, IX, X)
  K. Komeda - Rosemary's Lullaby
  Sz. Estenyi - Muzyka kreowana nr 3 in memoriam Tomasz Sikorski

  Kuba Sokołowski – pianista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie. Od 2009 roku jako lider i kompozytor gra z Magnolia Acoustic Quartet, z którym wydał dwie autorskie płyty. Specjalizuje się w muzyce współczesnej i jazzowej, zajmuje się też muzyką filmową. Współpracuje z artystami polskiej sceny niezależnej.

 • Astronauta. Film 2D

  Eksploracja kosmosu jest największą przygodą człowieka. Jak się do niej przyłączyć? Poczuj się jak astronauta startujący w kosmos lub unoszący się w pobliżu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej; poznaj niebezpieczeństwa czyhające na ludzi w przestrzeni kosmicznej.

  Polecamy powyżej 8. roku życia.

  Seans trwa około 1 godzinę.

 • Na skrzydłach marzeń. Film 2D

  Ile razy śniłeś, że latasz? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest mieć skrzydła? Odkryj wielką tajemnicę latania z Leonardem da Vinci, braćmi Montgolfier, braćmi Wright i innymi pionierami lotnictwa. „Na skrzydłach marzeń” to niezwykła przygoda z nauką i historią lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem i samolotem. Marzenie o lataniu wyniosło człowieka jeszcze dalej - w Kosmos. My także odwiedzimy stację kosmiczną i polecimy rakietą. A więc ile razy śniłeś, że latasz? Sny czasem się spełniają…

  Film został zrealizowany w studio filmowym Niebo Kopernika. To nasz autorski projekt, nad którym pracowaliśmy trzy lata. To także pierwsza polska produkcja w technologii fulldome, która umożliwia projekcję na sferycznym ekranie, otaczającym widownię z każdej strony. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc, a roli narratora (również w wersji angielskojęzycznej) podjęła się Danuta Stenka.

  Prapremiera filmu odbyła się podczas niemieckiego Fulldome Film Festival w Jenie – to jedna z trzech najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez branży planetaryjnej na świecie. Nasza debiutancka produkcja otrzymała nagrodę główną i nagrodę publiczności. „Na skrzydłach marzeń” może stać się dla filmów fulldome tym, czym „To Fly!” (1976) był dla technologii IMAX – punktem zwrotnym, wyznaczającym nowy kierunek rozwoju.


  Przed filmem odbywa się pokaz na żywo. Przeznaczony dla widzów powyżej 12 lat. Film trwa 35 min, całość około 50 min.

  Bilety kupione przez internet odbierzesz w kasie na podstawie numeru rezerwacji.

  Jeśli jesteś zainteresowany licencją do pokazu kliknij tu >>

 • Słoneczna podróż

  „Słoneczna podróż” to prowadzony na żywo pokaz, który powstał z myślą o dzieciach powyżej 8. roku życia. Jego przewodnim motywem jest ruch Ziemi, z którego wynikają pewne zjawiska astronomiczne oraz przyrodnicze. Prezenterzy wyjaśniają sezonową zmienność wyglądu nocnego nieba, tłumaczą przyczyny występowania pór roku, zmiany długości oświetlenia różnych stref naszej planety, pokazują zjawisko polarnych dni i nocy na biegunach. Opowiadają o dobowym ruchu sfery niebieskiej i o pozornej wędrówce Słońca po niebie. Pokaz prowadzony tylko w języku polskim


  Pokaz trwa około 45 minut i prowadzony jest na żywo przez prezenterów Nieba Kopernika. Polecamy dla uczniów szkoły podstawowej.

   

  Bilety kupione przez internet odbierzesz w kasie na podstawie numeru rezerwacji.

   

   

 • Dark Side of the Moon

  Ten pokaz, to hołd złożony Pink Floyd — jednemu z najwybitniejszych zespołów wszech czasów.

  Dark Side of the Moon jest podróżą w świat osobliwych, pełnych fantazji i hipnotyzujących grafik rodem z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wycieczce towarzyszy akompaniament tak legendarnych utworów jak: „Time”, „Money”, „Us and Them” czy „Eclipse”. To nie wszystko, bo całość ubarwiona jest specjalnie zaprojektowanym pokazem laserowym.

  Polecamy powyżej 15. roku życia. Pokaz trwa około 45 minut.
  Bilety kupione przez internet odbierzesz w kasie na podstawie numeru rezerwacji.

  Pokaz laserowy Dark Side of the Moon otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii planetarium przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pokazów Laserowych (The International Laser Display Association ILDA.

   Godziny otwarcia planetarium

 • Wtorek - Środa 8:30 - 19:00
 • Czwartek 8:30 - 20:00
 • Piątek 8:30 - 21:30
 • Sobota 10:30 - 20:30
 • Niedziela 10:30 - 19:30
 • PoniedziałekPlanetarium nieczynne

Repertuar i bilety

Maj 2016

PonWtoŚroCzwPiąSobNie
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Organizatorzy:

 • Miasto Stołeczne Warszawa
 • Ministetrstwo Edukacji Narodowej
 • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego